DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21549891,98%
İstanbul
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fotoğrafçılığa ilgi duyanların sayısı her geçen gün artıyor!

Fotoğrafçılığa ilgi duyanların sayısı her geçen gün artıyor!

ABONE OL
Şubat 8, 2022 14:58
Fotoğrafçılığa ilgi duyanların sayısı her geçen gün artıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Canon’un sosyal medya hesapları üzerinden 5500’den fazla katılımcının oylarıyla yaptığı anket, Türkiye’nin fotoğraf ve fotoğraf teknolojileri profiline ışık tutuyor. Katılımcıların yüzde 59’u fotoğrafçılık tecrübesinin 1-5 yıl arasında olduğunu söyleyerek seviyelerini ‘Amatör’ olarak ifade etti. Bu kapsamda anket sonuçları, Türkiye’de fotoğrafçılığa olan ilginin son yıllarda giderek artış gösterdiği ve geçtiğimiz 1-5 yıl içinde pek çok fotoğrafseverin fotoğrafçılığa adım attığı şeklinde yorumlanabilir.

Her 10 katılımcıdan 1’i ise profesyonel fotoğrafçı olarak belirlendi. Katılımcıların yüzde 42’si fotoğrafçılığı hobi ve ilgi alanı olarak belirtip makinesini ayda ortalama 1 ila 5 defa arasında kullandığını paylaştı, yani Türkiye’de fotoğrafçıların neredeyse yarısı yaklaşık her hafta fotoğraf makinesini kullanıyor. Ankete katılanların yüzde 89’u kadar büyük oranı ise fotoğraf makinesini her kullanımda aralıksız 5 saate kadar kullandığını ifade ediyor.

Katılımcıların yarısından fazlası şimdiye kadar 1 ya da 2 kameraya sahip olmuş. Fotoğraf makinesi alırken en çok aranan nitelik yüzde 60 ile ‘kameranın profesyonelliği’ yani teknik özellikleri ve donanımı. Diğer taraftan fotoğraf makinelerinin kullanım süresi yüzde 68’lik bir oranla en fazla 3-5 yıl arasında değişiklik gösteriyor. Yaklaşık yüzde 25’lik bir kitle ise mevcut makinelerini 8 seneye kadar kullandıklarını kaydediyor.

Ayrıca ankete katılanlara kamera değiştirmek için temel kriterlerinin ne olduğu sorulduğunda ise yüzde 50’nin temel kriterinin ‘bütçe’ olduğu gözlemlenirken onu ‘bir üst modele geçme talebi’ ve ‘makinenin kullanım kolaylığı’ izliyor. ‘Teknik arıza’yı makine değişiminde bir gerekçe olarak görenlerin oranı ise yaklaşık yüzde 10 ile tercih sebepleri arasında son sırada yer alıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.