Şişli'de 'Meryem Ana' Figürlü Tablo Ele Geçirildi
Şişli'de 'Meryem Ana' Figürlü Tablo Ele Geçirildi

İspanya’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafesiz ilk konser gerçekleşti.

İspanya’da yeni tip koronavirüs salgını döneminde ilk defa sosyal mesafe kuralının kaldırıldığı yüksek katılımlı bir konser gerçekleşti. Barselona kentindeki Sant Jordi Spor Salonu’nda bir rock müzik grubunun konserini 5 bin kişi izledi. 

Konsere gelen herkese saat 09.00 ile 16.00 arasında Kovid-19 hızlı tanı testi gerçekleştirilirken, FFP2 tipi maske takma ve salon içinde el hijyen jeli kullanma mecburiyeti getirildi. Konser salonunun girişinde ateşleri ölçülen müzikseverler, 23 ila 28 euroya satın aldıkları biletlerini el teması olmadan, QR kodu okutarak, içeri girdi. Fiyata test ve maske ücreti dahil edildi. Kovid-19 testi pozitif çıkanlar ve ateşi 37,5 dereceden yüksek olanlar konsere alınmadı.

Öğle saatlerine kadar testi yapılan 2 bin 400 kişiden 3 kişinin sonucu pozitif çıktı bir kişinin de temaslı olduğu tespit edildi. Bu kişiler para iadesi yapıldı. İspanya’da salgın döneminde ilk kez sosyal mesafe kuralı uygulanmadan bir konser verildiğini vurgulayan organizatörler, bunun bir pilot proje olduğunu ve alınan önlemlerden sonra konserle bağlantılı Kovid-19’un bulaşma vakasının tespit edilmemesi halinde yeni konserlerin organize edilebileceğini söyledi. 

Kovid-19’dan en fazla etkilenen sektörlerden bir tanesi olan kültür-sanat etkinliklerinin ağır ağır başlaması gerektiğini savunan Barselona Belediyesi ve Katalonya özerk yönetimi bu tip pilot projelere destek verdiklerini açıkladı. 

Avrupa’da Kovid-19’un en yoğun görüldüğü ülkelerden olan ve üçüncü dalga endişesinin yaşandığı İspanya’da şimdiye kadar virüs sebebiyle 75 bin 10 kişi hayatını kaybederken, 3 milyon 255 bin 324 vaka tespit edildi. Ülkede, başkent Madrid’in ardından en fazla vaka ve can kaybı Barselona’da görülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here