DOLAR 33,0978 0.09%
EURO 36,3175 0.28%
ALTIN 2.626,600,49
BITCOIN 2140325-1,79%
İstanbul
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kartal Belediye Başkanı Yüksel, “Eski Stat Meydanı” projesine ilişkin iddialara yanıt verdi: Bizim Kartal’a sözümüz var
  • Samsun Halk Haber
  • Gündem
  • Kartal Belediye Başkanı Yüksel, “Eski Stat Meydanı” projesine ilişkin iddialara yanıt verdi: Bizim Kartal’a sözümüz var

Kartal Belediye Başkanı Yüksel, “Eski Stat Meydanı” projesine ilişkin iddialara yanıt verdi: Bizim Kartal’a sözümüz var

ABONE OL
Eylül 7, 2021 10:20
Kartal Belediye Başkanı Yüksel, “Eski Stat Meydanı” projesine ilişkin iddialara yanıt verdi: Bizim Kartal’a sözümüz var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kartal’da gerçekleştirilecek olan “Eski Stat Meydanı” projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, kendilerine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. Yüksel, “Problemleri de hallederiz çünkü bizim Kartal’a sözümüz var” dedi.

Kartal Belediye Başkanı Yüksel,

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, son günlerde “Eski Stat Meydanı” projesiyle ilgili yazılı, görsel ve sosyal medyada yer alan haber ve iddialara açıklık getirdi. Başkan Yüksel, Kartal Belediye Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Kartal’a stat yapmak için Kartallı komşularına bir söz verdiğinin altını çizdi.

Kartal Belediye Meclisi 3’üncü toplantı yılı Eylül ayı 1’inci oturumunun açılış konuşmasını yapan Başkan Gökhan Yüksel, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne üç kez yazı yazdıklarını fakat bu üç yazıya da cevap alamadıklarına dikkat çekerek, “Hepimiz Kartal sevdalısıyız. Bizim niyetimiz buraya bir meydan kazandırmak. Niyetlerimiz aynı ama iletişimde bir problem var galiba. O, iletişimdeki problemleri de hallederiz çünkü bizim Kartal’a sözümüz var” diye konuştu.

‘SÖYLENTİLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR, KOMŞULARIMIZIN TALEPLERİNİ GÖZ ÖNÜNE ALDIK’

Başkan Gökhan Yüksel, kendilerine yöneltilen eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını vurgularak, şunları söyledi:

“Kartal’ın merkezinde olan ve eski stadımızın bulunduğu meydanı ben inanıyorum ki bu salondaki herkes çok güzel hayal ediyor. Meydanın sert zeminiyle ilgili hem o bölgede yaşayan komşularımız hem de esnafımızla konuştuğumuzda, -‘İşin içine biraz daha yeşil alan katın’- taleplerini göz önüne alıp projeyi yeşil alanı daha fazla olan bir projeye çevirdik. -‘Milli Emlak’ı yok saydınız, onlarla görüşmediniz, yangından mal kaçırdınız’- gibi söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır.”

kartal-belediye-baskani-eski-stat-meydani-projesine-iliskin-iddialara-yanit-verdi-bizim-kartal-a-sozumuz-var-918852-1.

‘MİLLİ EMLAK’A YAZILI VE SÖZLÜ BİLGİ VERDİK FAKAT CEVAP ALAMADIK’

Yüksel, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben geçtiğimiz dönemde Kartal Belediyesi’nde Meclis üyesiydim. Ne kadar iyi bir Kartallı olduğumu ve nasıl bir Kartal hayali kurduğumu da buradaki bütün arkadaşlar bilirler. Önceki dönemde buranın yapımıyla ilgili adımlar atmış ve projelerini hazırlamıştık fakat o dönem yapımı yetişememişti. Geçtiğimiz dönem adım atmadan önce Milli Emlak’a -‘Proje alanı yaklaşık 11 dönüm, buranın yaklaşık 3 dönümü sizin. Burada Kartal halkına dönük güzel bir Meydan ve Park projesi yapmak istiyoruz. Bu alanı bize verin.’- diyerek bilgi verdik. Fakat Milli Emlak bize geri dönüş yapmadı. Biz bu dönemde ısrar ettik ve geçtiğimiz yıl 2 Kasım 2020 tarihinde bir daha Milli Emlak’a yazı yazdık. Bir de bir ‘Yap İşlet Devret’ modeli geliştirdik. Bütün inisiyatifin belediyede olduğu otoparkına, fuaye alanına, meydanına, yeşil alanına bizim karar vereceğimiz bizim tasvir edeceğimiz bir model. Tabi bu yazımıza da maalesef cevap gelmedi. Sözlü iletişim kurduğumuz süreçlerde oldu ama net yazılı bir cevap alamadık.”

‘İNİSİYATİFİN KARTAL BELEDİYESİ’NDE OLDUĞU BİR MODEL GELİŞTİRDİK’

Yüksel, “Kartal halkına, Kartal’ın çocuklarına sözümüz var. Güzel otoparkıyla, yeşilliğiyle güzel bir meydan yapacağız. Bu sebeple bir de şansımızı Ankara’daki Genel Müdürlüğe yazı yazarak deneyelim dedik. 26 Mayıs 2021 tarihinde Genel Müdürlüğe yazı yazdık. Burası ile bir sözlü iletişim de kurduk. Gitmek istediğimiz yol da ‘Yap İşlet Devret’ modeli gibi görünen bu modelde inisiyatifin tamamen belediyede olabilmesi içinde ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Sürecin bir kısmına yüzde 100’ü belediyemize ait olan iştirak şirketimizle yol yürümek niyetimiz var. Bu ‘Yap İşlet Devret’ modelinin kurallarını Kartal Belediyesi belirliyor. Nedir bu kural? Otoparkı olacak, fuaye ve fuar alanı olacak, meydanı olacak ve bu meydanın üçte biri yeşil alan olacak” dedi.

Projeyle ilgili saklanmış ya da gizlenmiş herhangi bir nokta olmadığını vurgulayan Yüksel, “Bu projenin görsellerini ‘500 Günlük Sunum’ başlığı altında birçok meclis üyesi arkadaşımıza, basın mensubu arkadaşlarımıza, kanaat önderlerimize, dernek başkanlarımıza meclis salonunda anlattım. Onlara nasıl bir proje yapacağımızı anlattım. Kimseden sakladığımız, gizlediğimiz bir model değildi” diye konuştu.

‘2006 YILINDA STAT FORMATINDAN ÇIKARTILDI’

Stat alanının 2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi’nin AK Parti’de olduğu dönemde stat formatından çıkartılarak, otopark ve meydan fonksiyonu yüklendiğine dikkat çeken Başkan Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“’Burayı neden stat yapmıyorsunuz?’ diye takılan arkadaşlarımız oldu. Onlara buranın planlarının 2006 yılında İBB ve Kartal Belediyesi’nin AK Parti’de olduğu dönemde stat formatından çıkartılarak, otopark ve meydan fonksiyonu yüklendiğini anlattım. Bizde planına uygun adım atmak zorundayız. Hatta o planda der ki; Meydanla, otopark arasında kalan açık alana ticari alan yapabilirsiniz. Ama bizim amacımız AVM veya ticarileşme değil. Sadece 100 metrekare civarında 8 tane dükkan yer alacak.Dolayısıyla; en son üç ay önce yazdığımız yazıya da cevap vermeyen Milli Emlak’tan bir cevap gördük ama arkadaşlarımız bu cevabı sosyal medyadan gösterdi. Bu toplantıya gelene kadar da bana gelen bir bilgi yoktu. Bu cevap bana gelmeden nasıl sosyal medyadan gözüküyor? Bu da şaşırtıcı..!”

Başkan Yüksel, konuşmasını, “Ben geriye dönmeyi seven biri değilim. Burada hepimiz Kartal sevdalısıyız. Bizim niyetimiz buraya bir meydan kazandırmak. Niyetlerimiz aynı ama iletişimde bir problem var galiba! O iletişimdeki problemleri de hallederiz çünkü bizim Kartal’a sözümüz var. Güzel bir projeyi orada gerçekleştireceğiz ve gerçekleştirdiğimiz projenin bütün inisiyatifi de tamamen bizde olacak. Derdimiz belediyenin cebinden para çıkartmadan o projeyi gerçekleştirmek. Proje gerçekleştiğinde niyetin ne kadar güzel bir proje çıkartmak olduğunu hep birlikte göreceğiz” ifadeleriyle sonlandırdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.