DOLAR 33,1025 0.11%
EURO 36,3006 0.26%
ALTIN 2.629,290,59
BITCOIN 2147590-1,05%
İstanbul
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Premier Lig’in Birleşik Krallık ekonomisine yıllık katkısı 7,6 milyar sterline ulaştı
  • Samsun Halk Haber
  • Spor
  • Premier Lig’in Birleşik Krallık ekonomisine yıllık katkısı 7,6 milyar sterline ulaştı

Premier Lig’in Birleşik Krallık ekonomisine yıllık katkısı 7,6 milyar sterline ulaştı

ABONE OL
Şubat 8, 2022 14:55
Premier Lig’in Birleşik Krallık ekonomisine yıllık katkısı 7,6 milyar sterline ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EY tarafından yapılan, Premier Lig’in ekonomik ve sosyal etkisine odaklanan araştırmanın sonuçları açıklandı.
Dikkat çekici veriler ortaya koyan araştırma, pandemi koşullarına rağmen Premier Lig’in ciddi ölçekte büyüme kaydettiğini gösteriyor.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, Premier Lig’in ve genel olarak futbol sporunun Birleşik Krallık ekonomisine yaptığı katkılara yönelik araştırmasını yayınladı. EY’ın güncel araştırması, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ilk kez 2013/14 sezonunda yapılan araştırmayla karşılaştırıldığında Premier Lig’in kaydettiği büyümeyi de ortaya koyuyor.

EY araştırmasına göre Premier Lig’in 2019/20 sezonu boyunca Birleşik Krallık GSYİH’sine yaptığı katkı 7,6 milyar sterlin seviyesine ulaştı. Lig, pandeminin neden olduğu zorluklara rağmen 94.000 iş ile istihdama destek oldu. Söz konusu ekonomik faaliyetler, Birleşik Krallık vergi ödemelerine 3,6 milyar sterlin katkı sağladı. 2013/14 sezonundan bu yana Premier Lig’in vergisel katkısında %50’lik bir artış kaydedilirken Premier Lig’in ekonomik etkisi büyük oranda (%72) ülkenin başkent Londra dışındaki bölgelerine dağılım gösterdi.

EY araştırması, Premier Lig’in yaptığı toplam ekonomik katkının pandemi döneminden önceki seviyelerde ve 2016/17’de üretilen miktara eşit olduğunu da gösteriyor. Premier Lig’in küresel çekiciliği de ekonomik etkisinde önemli rol oynuyor. Premier Lig’in yayın satışları, 2019/20 sezonunda 1,4 milyar sterlin seviyesini yakalarken, tüm dünyadaki toplam izleyici kitlesi ise yaklaşık 3,2 milyar kişiye yükseldi.

Yüz binlerce yabancı turistin her yıl Premier Lig karşılaşmalarını izlemek için İngiltere’yi ziyaret etmesi, bu cazibenin aynı zamanda ülke turizmi için de oldukça etkili bir rol oynadığını ortaya koyuyor. 2019/20 sezonunda 528 bin kişi, Premier Lig maçlarını izlemek amacıyla Birleşik Krallık’ı ziyaret ettikleri süre boyunca yararlandıkları ürün ve hizmetler için toplam 442 milyon sterlin harcadı.

EY tarafından üçüncüsü yapılan araştırma, COVID-19’e karşı alınan önlemlerin etkisinde, kesintilerle geçen zorlu bir dönemi kapsadığından önceki iki araştırmaya göre farklılıklar içeriyor. Premier Lig’in, üç aydan uzun süre kesintiye uğradığı bu dönem, boş stadyumlarda oynanan maçlarla belleklere kazınmıştı.

COVID-19 pandemisinin Premier Lig’in toplum için futbolun rolünü her zamankinden daha da güçlendirdiğini gösteren rapor, Premier Lig ve bünyesindeki kulüplerin sağladığı ekonomik katkıların yanı sıra sosyal katkılarına da dikkat çekiyor. Yerel taraftar toplulukları için özel bir konuma sahip olan Premier Lig tarafından desteklenen etkinliklerden her yıl yüz binlerce futbolsever yararlanıyor.

Dünyanın en popüler futbol liglerinden biri olan Premier Lig’e yönelik EY tarafından titizlikle hazırlanan rapor, futbol sporunun ve liglerin ekonomik ve sosyal öneminin çok net anlaşılmasına yardımcı olacak veriler ortaya koyuyor. Son 20 yılda %840 oranında büyüyen ve gelişimini pandemi döneminde de hız kesmeden sürdüren Premier Lig, futbol sevgisinin ve heyecanının ülkeler için nasıl bir ekonomik ve sosyal itici güce dönüşebileceğini açıkça gösteriyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.