DOLAR 33,0978 0.09%
EURO 36,3175 0.28%
ALTIN 2.626,600,49
BITCOIN 2140325-1,79%
İstanbul
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Başarılı Genç Girişimci Hakdan Yalçın Kimdir?

Başarılı Genç Girişimci Hakdan Yalçın Kimdir?

ABONE OL
Mart 26, 2021 08:56
Başarılı Genç Girişimci Hakdan Yalçın Kimdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hakdan YALÇIN, (d. 6 Kasım 1999); Türk genç girişimci, melek yatırımcı ve mentor. Yalçın, Türkiye’nin en girişimci teknoloji ve dijital medya ajansı vilkan.com.tr’nin kurucusu ve CEO’sudur.

2015 yılından itibaren genç yaşlarda kendi imkanlarıyla çalışmaya başlayan Yalçın, 2016 yılında ilk hologram cihazının AR-GE sini hayata geçirdi. Muhtelif yerlerde 2019 yılının ortalarına kadar sırasıyla teknoloji öğretmenliği, grafiker, video editör ve art direktör olmak üzere farklı firmalarda çalıştı ve kendini geliştirdi. 2017 yılında ve 2019 yıllarında Google online eğitimlerine katılarak 10 adet farklı konuda başarı ile bitirme sertifikasyonunu elde etti. Üniversite konusunda Bahçeşehir Üniversitesi’nden aldığı tam yetenek burslarını belirli sebeplerden dolayı kullanamayıp elindeki fırsatları ve imkanları talihsizlikle kaçırdı. 2020 yılının Ocak ayında kendi birikimleri ve bilgisiyle kimseden yardım almadan Çorum Ticaret ve Sanayi Odasına kaydını yaptırarak kendi firmasını kurdu. 2021 yılının Mart ayında Çorum Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi oldu. Genç MÜSİAD’da Kültür ve Basın Medya Başkanlığı Görevlerini Üstlenen Hakdan Yalçın kendi işlerine CEO görevinde devam etmektedir. Boş zamanlarında Kamp yapmayı, doğada hayatta kalmayı, arkadaşlarıyla yeni yerler keşfetmeyi ve kayak yapmayı seven Hakdan Yalçın’a Kariyerinde Başarılar Dileriz.

Eğitim yılları

Hakdan Yalçın, ilkokulu, ortaokulu ve lise birinci sınıfı devlet okullarında okumuştur. Lisenin geriye kalan üç senesindeyse özel bir temel lisede eğitim ve öğretim hayatına devam etmiştir. Okul derslerini hiç sevmese de kişisel işlerinin yanında başarılı bir öğrencilik kariyeri sergilemiştir.

Lise ortalaması 89.72 olan Hakdan Yalçın her ne kadar üniversite okumak istemese de ailesinin baskısıyla o dönemlerde üniversite okumaya yönelik ders çalışmaya başlar. Başlarda üniversite sınavı için koyduğu tek hedef sadece bir şehirdir. Bu şehir ise sadece İstanbul’dur. Diğer illerde okumayı hiç düşünmeyen Yalçın üniversite sınavı için yeterli seviyede olmadığını fark eder. Farklı düşüncelere ve fikirlere sahip olan Yalçın Koç Üniversitesi’nde tanıştığı bir hocanın vesilesiyle tam burs alır. Ama bu konuda onu bekleyen bir problem vardır ki o da ilk 15.000 kişinin içine girdiği taktirde tam burs alabileceğidir. Yalçın duruma realist baktığında maalesef ilk 15.000 kişi içine giremeyeceğinin farkındadır ve Koç Üniversitesi’ni planlarının dışında bırakır. Sonrasında sosyal medyada karşılaştığı Bahçeşehir Üniversitesi’nin ApplyBau platformuna başvurur. İlk olarak beklentisinin çok altında kalan bir burs kazanır ama pes etmek yerine tam aksi yönde azmeder ve lise dördüncü sınıfın dönem ortasında Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden projelerinin ve şansının da sayesinde tam yetenek bursunu kazanır. Bu vesileyle ders çalışmayı bırakan Yalçın O dönemin eğitim bilimleri Fakültesi’nin kişi barajında takılır ve yerleşemez. Diğer sene bu bursu tekrardan elde eder ama bu sefer ders çalışmasına rağmen çizgisini bozmaz, barajı tekrardan geçemez ve kendinin üniversite defterini kapatır.

Sürekli olarak kendini geliştirmeyi ve eğitmeyi seven Yalçın, online platformlarda gördüğü çoğu etkinliğe ve online eğitimlere katılır. En verimli olarak unutamadığı eğitimlerin başında ise Google’ın dijital olarak verdiği sonunda sertifikasyonlarla tamamlanan eğitimlerin bazılarını alır.

2016 – 2019 yıllarında çalıştığı muhtelif firmalarda Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Premiere Pro, Adobe After Effects, Adobe Lightroom, Adobe Audition, Apple Final Cut Pro yazılımlarını ileri derecede öğrenir.

2018 yılında İnteraktif Reklamcılık Bürosu (Interactive Advertising Bureau) onaylı 40 saatlik eğitimle dijital reklamcılıkla ilgili bilgileri edinir. Google eğitmenleri tarafından oluşturulmuş, uygulamalı alıştırmalar ve gerçek hayattan örneklerle dolu; keşfedilmeyi bekleyen 26 modül, bilgisini eyleme dönüştürmesinde halen hayatında çok etkin bir rol oynar.

2018 yılında insansız hava aracı kullanmaya merakı olan Yalçın, çalıştığı firmanın insansız hava aracını izinli günlerinde firmdan rica edip; kullanıma uygun hava sahalarında, kendi imkanlarıyla kullanmayı öğrendi. Ankara’da Sapmaz Havacılık ve İleri Teknolojileri firmasının düzenlediği eğitim ve sınavları başarı ile tamamlayıp sertifikasyonlarını ve ehliyetlerini aldı.

2019 yılında Fotoğraf çekimleri konusunda çalıştığı bir firmada çok engin bilgiler elde etti. Ürün çekimleri, iç mekan çekimleri ve kurumsal çekimler konusunda kendisini profesyonel seviyede geliştirdi.

2019 yılında Amazon Drop Shipping konusunda sadece merakını dindirmek için online eğitimler aldı. Eğitimler sırasında soyal medya gurubunda şans eseri tanıştığı ve çok büyük bir satış hacmi olan firma sahibinden çok daha engin bilgiler elde etti.

2020 yılında 3D yazıcı alan Yalçın, 3D yazıcı ile makine parçası üretiminden tutun bir kişinin profesyonel bir şekilde büstünü basabilmesine olanak sağlayan bilgileri yurt dışındaki bir firmadan özel bir eğitim seti alarak öğrendi.

2020 iClone programını 3D modellemeler yapmak için Udemy platformundan 3 adet ayrı eğitim aldı.

3D tarama konusuna yıllardır ilgisi olan Yalçın, 2021 yılında Artec Leo ve Artec Eva cihazlarını şirketine aldı ve bunların kullanımında öneme sahip olan Artec Studio 14 ve Artec Studio 15  yazılımın eğitimlerini İstanbul’da özel bir firmadan aldı.

Kariyeri

Hakdan Yalçın 2015 yılından itibaren çalışma hayatının içinde olduğu serüveninde teknoloji öğretmenliği, grafiker, video editör ve art direktör olarak çalıştığı firmalara hizmetler sundu. 2020 yılının 6 Ocak tarihinden bu yana Vilkan firmasının CEO’su olarak görev yapmaktadır. 2021 yılının Mart Ayı itibari ile de bayrağı yeni devralan başkanın isteği üzerine Çorum Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi oldu. Genç MÜSİAD’da Kültür ve Basın-Medya Başkanlığı Görevlerini Üstlendi.

Vilkan

Ana madde: vilkan.com.tr

Hakdan Yalçın, bu firmayı 2020 yılının Ocak Ayında kurdu. Firmanın öne çıkan hizmetleri arasında; 3D Yazıcı İle Endüstriyel Baskı Hizmetleri, Firmaların İstekleri Doğrultusunda Özel Yazılımlar, Firmalara Özel Kişiselleştirilebilir Dijital Medya Destekleri, Profesyonel 360, Vr, Kurumsal Video ve Fotoğraf Çekimleri, Holografik Cihaz Üretimi, Holografik Animasyon Üretimi, Holografik Yapay Zeka (AR-GE), Sahnede Hologram (AR-GE), Üst Düzey Mekan ve Obje Tarama Hizmetleri vardır.

Aldığı Sertfikalar

AdWords Display ( Google Academy )

Brand Control Basics ( Google Academy )

AdWords Fundamentals ( Google Academy )

Mobile Sites Certification ( Google Academy )

Google Shopping Certificition ( Google Academy )

Google Analytics Individual Certificition ( Google Academy)

Digital Sales Certificition ( Google Academy )

AdWords Video Certificition ( Google Academy )

AdWords Search Certificition ( Google Academy )

AdWords Mobile Certificition ( Google Academy )

Online Pazarlamacılık Temel Eğitimi (İŞKUR – TOBB – Google )

Interactive Advertising Bureau Approved Training

Girişimcilik (KOSGEB)

İleri Girişimcilik (KOSGEB)

İnsansız Hava Aracı Kullanma Sertifikası (Sapmaz Havacılık ve İleri Teknolojileri)

Uçuş İzni İçin Telsizle Haberleşme Sertifikası (Sapmaz Havacılık ve İleri Teknolojileri)

Bildiği programlar ve uygulamalar

Adobe Photoshop

Adobe Illustrator

Adobe InDesign

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Rush

Adobe After Effects

Adobe Media Encoder

Adobe Lightroom

Adobe Audition

Spark AR Studio

iClone 7

Apple Final Cut Pro

Keynote

Numbers

Pages

ideaMaker

Artec Studio 14

Artec Studio 15

Aqara Home System Installation (Mobile)

BroadLink Home System Installation (Mobile)

Dji Go 4 (Mobile)

Dji Mimo (Mobile)

Dji Ronin (Mobile)

Hakdan Bey Sosyal Medya Hesabı: www.instagram.com/hkdnylcn

Hakdan Bey’in Şirketinin Web Sitesi: www.vilkan.com.tr

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.